9 November 2023
W przyszłym tygodniu, 17 listopada 2023 r. wejdzie w życie Rozporządzenie Minister Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe ("Rozporządzenie"). Rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Rady 90/270/EWG z 29 maja 1990 r. ws. minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe.
Jakie dodatkowe obowiązki zostaną nałożone na pracodawców?
Realizując dodatkowe wymogi prawne, Pracodawcy będą zobowiązani zapewnić pracownikom korzystającym przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy z przenośnego systemu komputerowego (np. laptop czy tablet), dodatkowe obowiązkowe elementy wyposażenia stanowiska pracy:
Ponadto, zostaną zmodyfikowane minimalne wymagania BHP oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe. Zostały one szczegółowo określone w Załączniku do Rozporządzenia („Minimalne wymagania BHP”). Wobec czego, już teraz warto wziąć pod uwagę nowe wymagania związane z organizacją stanowiska pracy. Najistotniejsze aspekty Minimalnych wymagań BHP obejmują:
Co więcej, pracodawcy będą obowiązani zapewnić pracownikom okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty. Do tej pory obowiązek ten dotyczył jedynie szkieł okularowych. Należy pamiętać, że nie jest to dodatkowy benefit pracowniczy, a obowiązkowy element BHP, wynikający wprost z § 8 Rozporządzenia.
Nie ma wątpliwości, że pracodawcy będą musieli dostosować stacjonarne / biurowe stanowiska pracy do nowych wymogów, co jednak z pracownikami świadczącymi pracę zdalną?
Otóż zgodnie z art. 67(24) § 1 Kodeksu Pracy („K.P.”) pracodawcy są zobowiązani zapewnić pracownikom zdalnym wyłącznie materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej (np. laptop/tablet, monitor, klawiatura, drukarka, stosowne oprogramowanie czy materiały biurowe). Przyjmuje się natomiast, że krzesło biurowe czy stół nie stanowią samodzielnych materiałów i narzędzi pracy, a są jedynie elementami wyposażenia stanowiska pracy zdalnej, które musi zapewnić sobie pracownik zdalny. Takie stanowisko zostało wyrażone przez Główny Inspektorat Pracy w piśmie z dnia 6 marca 2023 r. (znak: GIP-GBI.0701.45.2023.3).Zgodnie z art. 67(31) § 7 i 8 K.P. to pracownik organizuje stanowisko pracy zdalnej, uwzględniając wymagania ergonomii, dostosowując zdalne stanowisko pracy do Minimalnych wymagań BHP oraz potwierdza pracodawcy, że na zdalnym stanowisku pracy są zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jednakże nie ma przeciwwskazań, by na mocy przepisów wewnątrzzakładowych (regulaminu pracy zdalnej lub porozumienia w tym zakresie) pracodawcy zdecydowali się na zapewnienie pracownikom zdalnym elementów wyposażenia ich stanowiska pracy, czy to przez zakup stosownych elementów czy też pokrycie lub pełną lub częściową refundację kosztów poniesionych w tym celu przez pracownika. Wówczas zapewnienie pracownikom zdalnym takich elementów wyposażenia stanowiska pracy będzie obowiązkowe. W tym zakresie pracodawcy mają swobodę decyzyjną.
Jaki jest termin na dostosowanie się do nowych wymogów i jakie mogą być konsekwencje niedostosowania się do nich?
Pracodawcy będą mieli czas do 18 maja 2024 r. na dostosowanie się do znowelizowanych wymogów w zakresie BHP, niemniej już teraz warto wziąć pod uwagę ewentualne dodatkowe koszty wyposażenia stanowisk pracy ustalając budżety na kolejny rok. Należy przypomnieć, że nieprzestrzeganie przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy może stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika, podlegające karze grzywny od 1.000 PLN do 30.000 PLN (art. 283 § 1 K.P.).
Available in Polish