This job vacancy is also available in Hungarian.

Our Budapest Office is searching for a part-time Receptionist - Assistant with immediate start 20 hours per week in afternoon shift.

Tasks

  • Handling telephone calls
  • Reception and service of clients
  • Handling incoming and outgoing mail, ordering couriers
  • Ongoing support of lawyers’ work
  • Other secretarial tasks

Your profile

  • At least a completed secondary education
  • Ability to write and communicate in English
  • Good problem-solving skills
  • Very good proficiency in MS Office programs
  • German language skills are an advantage, but not required
  • Friendly, dynamic and open-minded personality

What we offer

  • A young team and a stable international background

  • long-term employment opportunities

  • Exclusive, modern working environment in the city centre of Budapest

  • A competitive salary with Cafeteria benefits

We are looking forward to receiving your application in English and Hungarian to the following email address:
Cornelia Hauser | career-hu@taylorwessing.com

Budapesti Ügyvédi Irodánk keres Recepcióst / Asszisztenst 20 órás részmunkaidőben azonnali kezdéssel délutáni műszakban.

Feladatok

  • Telefonhívások kezelése
  • Ügyfelek fogadása és kiszolgálása
  • Bejövő és kimenő posta kezelése, futárok rendelése
  • Az ügyvédi munka folyamatos támogatása
  • Egyéb titkársági feladatok

Elvárások

  • Középfokú végzettség
  • Jó angoltudás szóban és írásban
  • Jó problémamegoldó képesség
  • MS Office programok nagyon jó ismerete
  • Német nyelvtudás előny, de nem követelmény
  • Barátságos, dinamikus és nyitott személyiség

Amit kínálunk

  • Fiatalos csapat és stabil nemzetközi háttér,
  • hosszútávú munkalehetőség
  • Exkluzív, modern munkakörnyezet Budapest belvárosában
  • Versenyképes fizetés cafetéria juttatásokkal

Várjuk magyar és angol nyelvű jelentkezését az alábbi email címre:
Hauser Cornelia | career-hu@taylorwessing.com

职务详情

工作类型 Receptionist - Assistant (w/m/x)
办公室 布达佩斯
薪资 Market rate
立即申请

首选联系方式
事业
上传文件
附加信息