Contact

Erwin Hanslik, MRICS

Partner

Read More
Contact

Erwin Hanslik, MRICS

Partner

Read More

20 January 2020

Taylor Wessing strengthens team with addition of new partner Jakub Adam

With the beginning of the new year, Taylor Wessing Czech Republic welcomed Jakub Adam, a highly skilled lawyer with decades of experience in the B2B segment, focusing on real estate and its financing, mergers and acquisitions. Taylor Wessing has thus gained yet another professional team player with extensive international experience. This will significantly strengthen the team in the Czech Republic.

Erwin Hanslik, Managing Partner of Taylor Wessing Czech Republic, comments: “It's a pleasure for us to work with such a prominent colleague like Jakub Adam, a lawyer with over 20 years of experience, who has a clear business vision, and deep knowledge of the real estate sector. His joining our team is among the key developments of our office in the new year. Our new colleague not only strengthens our competence in the Czech real estate market, but will also significantly support in the area of cross-border cooperation.”

Throughout his previous practice and thanks to his sensitive leadership, Jakub systematically built a great team focusing on transactional and financial matters capable of assisting clients with a wide variety of complex corporate, real estate, regulatory and labour matters, as well as related litigation. He has represented both buyers and sellers in bilateral and multilateral transactions, advised on private equity issues, coordinated extensive due diligence, and negotiated transactions with major international law firms. He also has experience in corporate restructuring, corporate governance, mergers, spin-offs, joint ventures, squeeze-outs and debt capitalization.

In addition to English, Jakub is also proficient in German. He is a member of the AmCham Real Estate Committee and regularly takes part in real estate conferences and seminars as a speaker.He is the author of numerous articles for legal publications and also co-author of the Handbook on Real Estate Law in Europe (Handbuch Immobilienrecht in Europa) published by C.F.Müller.

Adam graduated from the Faculty of Law of Charles University in Prague where he also received both JUDr. and Ph.D degrees. He joined the law firm Gleiss Lutz Hootz Hirsch in Prague in 1996, and completed an internship with Herbert Smith Freehills in London in 2001. He joined Wolf Theiss in Prague as a partner in 2006 and moved to DLA Piper Prague as a partner in 2011. He is a member of the Czech Bar Association.


Advokátní kancelář Taylor Wessing posiluje tým o nového partnera Jakuba Adama

Advokátní kancelář Taylor Wessing Česká republika na začátku nového roku opět nabrala novou energii, tentokrát v osobě zkušeného advokáta Jakuba Adama s mnohaletou praxí v segmentu B2B, se zaměřením na nemovitosti a jejich financování, fůze a akvizice. Taylor Wessing tak získává profesionálního týmového hráče s rozsáhlými mezinárodními zkušenostmi. Významně tak synergicky posílí tým v České republice.

Erwin Hanslik, vedoucí partner advokátní kanceláře Taylor Wessing Česká republika k tomu uvádí: „Je pro nás potěšením pracovat s tak významným kolegou, jakým Jakub Adam je, tedy s právníkem s více než 20 letou praxí, jasnou byznysovou vizí a hlubokými znalostmi v oblasti Real Estate. Tento přestup do našich barev se bude řadit k jednomu z nejvýznamnějších kroků naší kanceláře v novém roce. Pan kolega posiluje naši kompetenci nejen na českém nemovitostním trhu, ale může výrazně napomoci i v oblasti přeshraniční spolupráce.”

V průběhu své předchozí praxe si Adam, díky citlivému vedení, systematicky budoval skvělý tým se zaměřením na transakční a finanční záležitosti, který je schopen asistovat klientům při rozmanitých korporátních, nemovitostních, regulatorních a pracovněprávních záležitostech i souvisejících sporech. V minulosti zastupoval kupující i prodávající v bilaterálních i vícestranných transakcích, poskytoval poradenství v otázkách soukromého kapitálu, koordinoval rozsáhlé due diligence a sjednával transakční dokumenty s nejvýznamějšími mezinárodními právnickými firmami. Má také zkušenosti s restrukturalizacemi společností, jejich správou a řízením, fúzemi, spin- off, joint ventures, squeeze-outs a kapitalizacemi pohledávek. Kromě angličtiny ovládá Adam na profesionální úrovni také německý jazyk. Je členem výboru nemovitostí AmCham a pravidelně se jako řečník účastní konferencí a seminářů souvisejících s nemovitostmi. Během své praxe publikoval řadu článků v právních publikacích a je spoluautorem příručky Immobilienrecht in Europa (Právo nemovitostí v Evropě), vydané nakladatelstvím C.F.Müller.

Adam vystudoval právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde získal v roce 2004 také titul JUDr. a Ph.D. Jako koncipient nastoupil v roce 1996 do advokátní kanceláře Gleiss Lutz Hootz Hirsch v Praze, v rámci svého tamního působení absolvoval v roce 2001 také stáž u Herbert Smith Freehills v Londýně. Do Wolf Theiss v Praze nastoupil jako partner v roce 2006 a v roce 2011 přešel do DLA Piper, také v Praze. Je členem České advokátní komory.

Call To Action Arrow Image

Latest insights in your inbox

Subscribe to newsletters on topics relevant to you.

Subscribe
Subscribe

Related Insights

Czech Republic

Taylor Wessing Czech Republic once again in prestigious Legal 500 rankings

25 April 2023

by multiple authors

Click here to find out more
Careers

Gold Merit Award for Erwin Hanslik

22 September 2022

by Erwin Hanslik, MRICS

Click here to find out more
Czech Republic

Legal 500 once again ranks Taylor Wessing Czech Republic

Available in Czech

29 April 2021

by multiple authors

Click here to find out more