This job ad is also available in Polish.

Our offer to you

  • work on ambitious and interesting assignments
  • opportunity to work in an international reputable law firm
  • gain new experience and expand your knowledge and professional development
  • a responsible position with a stable career path
  • salary bonus in the form of private health insurance

Your responsibilities and duties

  • ongoing support of lawyers’ work
  • keeping track of lawyer’s calendar, incl. court deadlines, administrative deadlines, official fees, meetings, hearings, appeals, etc.
  • working with text (formatting, preparing lists of documents e.g. for DD projects, translations, etc.)
  • handling business trips, ordering tickets, making hotel reservations, etc.
  • organising meetings, coordinating appointments
  • setting up, organising, checking and updating client files
  • handling incoming and outgoing mail, ordering couriers
  • contacts with suppliers, excluding contractual issues and negotiations
  • maintaining and updating supplier and customer contact details
  • day-to-day purchasing of office supplies, food and cleaning products, water, etc. for the office
  • supporting the Office Manager with administrative and organisational work

Our expectations of you

  • strong communication skills, ability to work as part of a team
  • independence, creativity and initiative in carrying out entrusted tasks
  • ability to work under the pressure of time and the expectations of lawyers and the firm's clients
  • accuracy, involvement in work and willingness to develop professionally
  • very good knowledge of English (knowledge of German would be an additional asset)

We are looking forward to hearing from you!

Please send your CV to:
Teresa Szuba
Office Manager
TaylorWessing e|n|w|c E. Stobiecka Kancelaria prawna sp. k.
PL-00-640 Warszawa
ul. Mokotowska 1

Asystent /-ka

Oferujemy

  • pracę przy ambitnych i ciekawych projektach
  • możliwość pracy w międzynarodowej, renomowanej kancelarii prawnej
  • zdobycia nowych doświadczeń i poszerzenia wiedzy oraz rozwoju zawodowego
  • odpowiedzialne stanowisko wraz ze stabilną ścieżką kariery
  • dodatek do wynagrodzenia w postaci prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Zakres obowiązków

  • bieżące wsparcie pracy prawników
  • zarządzanie kalendarzami prawników, pilnowanie terminów sądowych, administracyjnych, opłat urzędowych, spotkań, rozpraw, apelacji itp.
  • praca z tekstem (formatowanie, przygotowywanie listy dokumentów np. do projektów due diligence, tłumaczenia, itp.)
  • organizowanie podróży służbowych, zamawianie biletów, dokonywanie rezerwacji hotelowych itp.
  • organizowanie spotkań, koordynowanie terminów
  • zakładanie, porządkowanie, sprawdzanie i aktualizowanie akt klientów
  • obsługa poczty przychodzącej i wychodzącej, zamawianie kurierów
  • kontakty z dostawcami, z wyłączeniem kwestii umownych i negocjacji
  • utrzymywanie i aktualizacja danych kontaktowych dostawców i klientów
  • zgłaszanie potrzeb na zakup materiałów biurowych, artykułów spożywczych, środków czystości
  • wspieranie Office Managera w pracach administracyjnych i organizacyjnych

Umiejętności i niezbędne kwalifikacje

  • wysokie zdolności komunikacyjne, umiejętność pracy w zespole
  • samodzielność, kreatywność i inicjatywa w zakresie realizacji powierzonych zadań
  • zdolność do pracy pod presją czasu i oczekiwań prawników oraz klientów kancelarii
  • dokładność, zaangażowanie w pracę i chęć rozwoju zawodowego
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego (znajomość języka niemieckiego będzie dodatkowym atutem)

Czekamy na zgłoszenia!

Prosimy o przesłanie CV do:

Détails du poste

Type d’emploi Legal assistant (f/m)
Bureau Varsovie
Salaire Market rate

Méthode préférée de contact
Carrière
Vos fichiers
Information additionnelle
Vos profils de réseaux sociaux